Biceps brachii

Biceps brachii

Sekretem olbrzymich bicepsów 💪są ćwiczenia z wykorzystaniem kółek gimnastycznych choć tak naprawdę siła tych mięśni tkwi w prostych rękach. Z artykułu dowieci się jak wykorzystać i wzmocnić wasz mięsień w 100 procentach oraz jakie są korzyści z ćwiczeń na kółkach gimnastycznych. Nawet jeśli podczas swojego treningu ćwiczysz ugięcia ramion w różnych kombinacjach to i tak ćwiczenia na wyprostowane ramiona przynoszą największe korzyści, nie wspominając o pozostałych mięśniach. Budowa mięśnia biceps brachii jest skomplikowana, ale jego głównym celem jest umożliwienie ruchu ramienia. Wiele osób trenuje biceps brachii, aby poprawić jego siłę i wygląd. W gimnastyce sportowej, gdzie wymagana jest duża siła i elastyczność, biceps brachii odgrywa kluczową rolę.

Mięsień dwugłowy ramienia (m. biceps brachii) – zbudowany jest z 2 głów: krótkiej i długiej. Odpowiada za zginanie stawu ramiennego i stawu łokciowego oraz za odwracanie przedramienia. Głowa długa odwodzi ramię, natomiast głowa krótka je przywodzi.


Przyczep początkowy: głowa długa (caput longum) – guzek nadpanewkowy łopatki; głowa krótka (caput breve) – wyrostek kruczy łopatki;

Przyczep końcowy: guzowatość kości promieniowej.


Gimnastycy sportowi ćwiczą biceps, aby poprawić jego siłę i wytrzymałość. Ćwiczenia na prostych rękach, takie jak: podpór przodem na prostych rękach czy podpór na kółkach gimnastycznych, są bardzo ważne dla tego mięśnia. To jak to jest możliwe, że niektórzy gimnastycy wyglądają jak kulturyści? To proste, wykorzystują do tego celu najlepsze urządzenie jakie wymyślono, czyli kółka gimnastyczne. Wiadomo, że bardzo dużo zależy od naszej genetyki, ale bez względu na to, nawet jeśli nie jesteśmy predysponowani do budowania dużej masy mięśniowej, to dzięki regularnemu treningowi z kółkami gimnastycznymi i odpowiedniej diecie, możemy zwiększyć siłę i wygląd naszych bicepsów. Kółka gimnastyczne są jednym z najlepszych urządzeń treningowych dla bicepsów. Ćwiczenia na kółkach pozwalają na rozwijanie siły i elastyczności, a także na poprawę koordynacji ruchów. Wiele ćwiczeń na kółkach wymaga dużej siły. Ważne jest, aby pamiętać, że m. dwugłowy ramienia jest tylko jednym z mięśni odpowiedzialnych za ruch ręki, a jego rozwój powinien iść w parze z rozwojem pozostałych mięśni. Dlatego, warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju ćwiczenia takie jak: podciąganie australijskie w podchwycie, zwisy na drążku czy na przykład uginanie ramion – pompki na kołach gimnastycznych.


Ćwiczenia na prostych rękach i kółkach gimnastycznych pozwalają na rozwijanie jego siły i wyglądu, jednak ważne jest by nie zapomnieć o ćwiczeniach wspomagających. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy połączyć trening bicepsów z odpowiednią dietą i treningiem pozostałych mięśni. Warto też zwrócić uwagę, że budowanie masy mięśniowej jest procesem długotrwałym i wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Nie ma jednego idealnego programu treningowego dla wszystkich, dlatego ważne jest, aby dostosować plan ćwiczeń do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości, kluczowe jest by nie przesadzać z ilością ćwiczeń czy ciężarem, a także by robić je prawidłowo, co pozwoli uniknąć kontuzji.


Podsumowując, biceps brachii jest ważnym mięśniem odpowiedzialnym za ruch ręki, a jego rozwój wymaga regularnego treningu, odpowiedniej diety i cierpliwości. Ćwiczenia na prostych rękach i kółkach gimnastycznych są skuteczne w rozwijaniu siły i wyglądu bicepsów, jednak ważne jest, aby pamiętać o rozwijaniu pozostałych mięśni ciała, aby uniknąć dysproporcji i kontuzji. Inną ważną kwestią jest regeneracja, aby organizm miał czas na odpoczynek i naprawę mięśni po treningu. Należy unikać ćwiczenia tego samego mięśnia codziennie czy bez odpowiedniej przerwy. Zaleca się również stosowanie odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem oraz odpowiedniego rozciągania,
co pomaga zapobiegać kontuzjom. Na koniec warto pamiętać, że nie ma jednego idealnego sposobu na rozwijanie bicepsów. Każdy z nas jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby, więc ważne jest, aby dostosować plan treningowy do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Zacznij od prostych ćwiczeń, żeby przygotować twój układ nerwowy do ćwiczeń trudniejszych które już niebawem zaczniesz ćwiczyć. Nie zapomnij skonsultować się z trenerem aby upewnić się, że plan treningowy który wykonujesz jest odpowiedni dla Twojego stanu zdrowia i celów.Źródło:

  1. Steven Low, Overcoming Gravity – Second Edition.
  2. Zofia Ignasiak, Anatomia układu ruchu.